صفحه اصلی:اخبار
KhoyUniversityLogo
English            
  
           کــد خبر : 3181
1397/01/21 :تاریخ انتشار


متن کامل مصاحبه دکتر علیرضا لطفی رئیس دانشگاه آزاد اسلامی واحد خوی با هفته نامه خوی

با تقدیر و تشکر از حضور جنابعالی در این مصاحبه، لطفآ ضمن معرفی خودتان خلاصه ای از فعالیت های علمی و اجرایی خود را بیان فرمایید؟

DSC_0131.JPG

1- اینجانب علیرضا لطفی دکترای تخصصی فقه و مبانی حقوق اسلامی، استادیار، وکیل پایه یک دادگستری میباشم، نظر به اینکه فعالیتهای اجرایی در این ایجاز مصاحبه نمیگنجد و از طرفی خارج از حوصله خوانندگان میباشد علاقمندان به این موضوع میتوانند به وبسایت تخصصی اینجانب مراجعه فرمایند.

در خصوص فعالیتهای علمی هم استاد راهنما برای 90 پروژه دوره فوق لیسانس و دکتری بود. کتابی در خصوص وصیت به چاپ رسانده و مقالات متعددی را در نشریات و مجلات خارجی در موضوعات حقوقی طبع و نشر نموده ام و در خصوص مباحث جامعه شناسی و حقوق و تاریخ پروژههای پژوهشی مورد آنالیز قرار داده و با حمایت دانشگاه آزاد اسلامی واحد خوی به چاپ رسانده ام و مقالات متعددی هم به سمینارها و کنفرانسهای بین المللى ارائه داده ام .

جنابعالی بعنوان رئیس دانشگاه آزاد اسلامی واحد خوی، نقش دانشگاه، بویژه دانشگاه آزاد اسلامی خوی را در تربیت نیروی انسانی متخصص چگونه ارزیابی می کنید؟

 2-دانشگاه های موجود در شهرستان ها و استان های کشورمان می توانند با تکیه بر ظرفیت ها و پتانسیل های هر منطقه و بر اساس طرح آمایش آموزش عالی به قطب و مرجع در منطقه تبدیل شوندطوری که از دیدگاه امام راحل دانشگاه به جهت نقش ویژه فرهنگی، اجتماعی و سیاسی خود، همواره از اهم امور و مبدا همه تحولات جامعه است. اصلاحات اجتماعی تابعی از اصلاحات دانشگاه است و آن قدر برای دانشگاه اهمیت قائل هستند که در کلامشان، این نهاد اجتماعی با سرنوشت انقلاب و اسلام پیوند ناگسستنی دارد.دانشگاه مي تواند و انتظار مي رود که با تکيه بر رسالت اصلي خود يعني آموزش و پژوهش، مسير کاربري نمودن و بهره برداري از قابليت هاي ايجاد شده در دانش آموختگان را از طريق ايجاد دانش بنيان هموار و رشد مداوم دانشگاه، صنعت، دولت و ساير بخش هاي جامعه را در همه زمينه ها عينيت بخشد.براي دست يابي به اين منظور به نظر مي رسد بايد تغييراتي در نوع و روش آموزش و نحوه تعامل دانشگاه با صنعت انجام شود.

 

 لطفآ خلاصه ای از عملکرد دانشگاه آزاد اسلامی واحد خوی در خصوص میزان فارغ التحصیلان، تعداد دانشجویان، مقاطع تحصیلی و رشته های مورد تحصیل در دانشگاه را ارائه نمائید و مقایسه ای داشته باشید بر میزان آنها از زمان تاسیس تا حال حاضر؟

3-مستحضرید نیروی انسانی اندیشمند کارآمد است که موجب رشد و بالندگی و تحول جامعه می‌گردد.داشتن جامعه ای توسعه یافته مستلزم افراد متخصص و ماهر در زمینه های  انسانی وفنی است که در این زمینه دانشگاهها مخصوصاً دانشکده های علوم انسانی وفنی نقش کلیدی و مهمی را ایفا می‌کنندکه نمونه بارز ان حضور فارغ التحصیلان مادر تمام عرصه های علمی وفرهنگی می باشد

با توجه به میزان فارغ التحصیلان دانشگاه آزاد اسلامی خوی، جنابعالی نفش این دانشگاه را در رشد و توسعه شهرستان خوی، بویژه از نظر فرهنگی چگونه ارزیابی می کنید؟

4-بر همگان مبرهن است که  اهمیت فرهنگ در تحقق و تداوم انقلاب اسلامی و همچنین جایگاه رفیع آن نزد رهبران از نکاتی است که بر هیچ‏کس پوشیده نیست؛ رهبر معظم انقلاب اسلامی به عنوان سکان دار انقلاب و پیشنهاددهنده تشکیل شورای فرهنگ عمومی، درباره اهمیت فرهنگ فرموده‏اند: «در عرصه‌ فرهنگ، بنده به معناى واقعىِ کلمه، احساس نگرانى مى‌کنم و حقیقتاً دغدغه دارم. این دغدغه از آن دغدغه‌هایى است که آدمى به خاطر آن، گاهى ممکن است نصفِ شب هم از خواب بیدار شود و به درگاه پروردگار تضرّع کند. من چنین دغدغه‌اى دارم».ما هم با تاسی ازاین فرزانه الگوبر این باوریم که با وجود افراد متخصص علوم انسانی در سطح جامعه که دارای تجربه هستند نباید از افراد غیرمتخصص استفاده شود، بی‌ارزشی بخش فرهنگی در دستگاه‌ها، باندبازی،از مشکلات عدیده‌ای است که در حوزه فرهنگ مشاهده می‌شود و فرهنگ کشور را دچار آشفته حالی می‌کند، لذا باید حوزه فرهنگ مورد توجه قرار گیرد.دانشگاه ازاد هم فرصتی مغتنم در این راستاست

با عنایت به تجربیات جنابعالی به عنوان وکیل پایه یک دادگستری، چه توصیه ای به مردم شریف شهرستان خوی در انجام معاملات، فعالیتها و بده و بستانهای اقتصادی دارید؟

5_باتوجه به پيچيدگى هاى ارتباطات درجوامع شهرى به نظر ميرسد به سبب مخاطرات احتمالى به وجود آمده حتماً قبل از انجام هرگونه معامله با كارشناسان حقوقى ، مشاوره انجام داده و در صورت لزوم وكيل انتخاب نمايند تا از هرگونه اختلافات و آسيب هاى احتمالى در امان مانده و حتى الامكان از مراجعات مختلف به محاكم قضايى كاسته شده و از تعداد پرونده هاى مطروحه در شعبات كم گردد.

 

با توجه به تحصیل تعداد بیشتری از جوانان شهرستان خوی در رشته های حقوق، مدیریت و حسابداری و رشته های فنی و مهندسی چه توصیه ای به آنها دارید و نقش آنها را در رشد و توسعه شهرستان چقدر موثر می دانید؟

6_ هرچند تحصيل در رشته هاى مذكور در رشد و توسعه ى شهر و جامعه مؤثر است ولى خانواده هاى محترم بايد به علايق و انگيزه هاى تحصيل فرزندانشان توجه بيشترى نموده و در تشويق و ترغيب آنان به رشته هاى ديگر علوم انسانى و علوم فنى و مهندسى و علوم پايه اهتمام بيشترى به خرج دهند تا در آينده باچالش و مشكلات كمبود نيروى انسانى متخصص مواجه نگرديم.

 

 به نظر جنابعالی برای کاهش میزان جرم و جنایت در جامعه و بویژه در شهرستان خوی چه اقداماتی بایستی در اولویت قرار گیرد؟

7_يكى از مؤثرترين مؤلفه هاى پيشگيرى از جرم در سراسر جهان و كشور ما توجه ويژه به بحث آموزش و آگاهى و گسترش فرهنگ عمومى در تمام ابعاد جامعه است وبه نظر ميرسد كه آستانه ى تحمل و گذشت مردم ضعيف تر شده است و تأمل و توجه به آموزه هاى دينى دركنار آموزش ميتواند جلوى آسيب هاى اجتماعى و فرهنگى موجود در جامعه را بكاهد لذا كارشناسان امر بايد نسبت به آسيب شناسى وضع موجود اقدام و راهكارهاى لازم را در جامعه عملياتى نمايند و اين چنين ميتوان از به وجود آمدن بسيارى از جرايم جلوگيرى كرد.

 به نظر جنابعالی کفایت و قابلیت افراد در قرار گرفتن مدیران متخصص، متعهد در پست های مدیریتی چقدر در رشد و توسعه شهرستان موثر است؟

8-یکی از مسائلی که در فرهنگ سیاسی جوامع مورد توجه است، این که شهروندان باید بیاموزند در جمع انسان‌ها و تشکل‌های دیگر، در پی تحقق اهداف فردی، جمعی و ملی باشند؛ بنابراین، بی‌توجهی به اهداف جمعی و نارسایی‌های گسترده در توجه به مسائل کلان ملی، از جمله جدی‌ترین مسائل نظری در مدیریت کارآمد کشور است.

.برای این قسمت از سوالتان« حدیثی از پیامبر (ص) عرض مینمایم

رسول خدا - صلی الله علیه و آله -میفرماید  هر که در میان چند مسلمان یک نفرشان را رئیس قرار دهد و بداند در میان آن چند نفر کسی بهتر و لایق تر و عالم تر به کتاب خدا و سنت نبیش است، به خدا و رسولش و همه مسلمانان خیانت کرده است. ویا در روایت دیگر                                                                                                                                                                                                       امام علی - علیه السلام - می فرماید هر که ناحق به دنبال ریاست باشد، اطاعت از او حرام است.«تحف العقول، ص 321»که ادامه قضاوت با خوانندگان  می باشد

 

 آقای دکتر، با توجه به مباحث مطروحه در خصوص دانشگاه آزاد اسلامی واحد قره ضیاالدین، بویژه در خصوص منابع مالی آن، در این مورد جهت آکاهی افکار عمومی شهرستان خوی، بویژه در خصوص قوانین و مقررات بر وصول، مصرف و هزینه کرد درآمدها بیششتر توضیح دهید؟

9) بهتر است جواب این سوال را با آیهای از قرآن کریم پاسخ دهم، خدای تعالی میفرمایند" وَلا تَقفُ ما لَيسَ لَكَ بِهِ عِلمٌ ۚ إِنَّ السَّمعَ وَالبَصَرَ وَالفُؤادَ كُلُّ أُولٰئِكَ كانَ عَنهُ مَسئولًا "( سوره مبارکه الاسراء آیه 36 ) ( از آنچه به آن آگاهی نداری، پیروی مکن، چرا که گوش و چشم و دل، همه مسؤولند.)

در خصوص برداشت مبلغ سیزده میلیارد ریال از حساب دانشگاه آزاد اسلامی مرکز قرهضیاالدین، بدینوسیله در مقام دفاع و پاسخ اعلام مینمایم که هیچ برداشتی از حساب دانشگاه آزاد اسلامی مرکز قرهضیاالدین انجام نگرفته و نخواهد شد و مطالب مطروحه کذب محض بوده و قویاً تکذیب میگردد و اگر مدارک و مستنداتی دال بر برداشت وجود داشته باشد خود را حاضر به جوابگوییمیدانیم و بر اساس سوابق موجود با خرید ساختمان و اخذ مجوز تأسیس رشتهها در گرایشهای مختلف و متنوع از وزارت علوم و سازمان مرکزی تمام تلاش و توان خود را بر حمایت از مرکز قرهضیاالدین انجام داده و خواهیم داد.

قابل ذکر است با توجه به مطرح شدن مطالب بدون پایه و بر اساس اطلاعات غلط، جهت تنویر افکار عمومی، این دانشگاه بر اساس قوانین و مقررات سازمان مرکزی و هیأت امنای استان آذربایجان غربی عمل مینماید و رسانهای کردن چنین مسائلی به جز تشویش اذهان و بدبینی نسبت به مردم شریف و متدین و شهیدپرور هر دو شهرستان و ایجاد شبهه و بی اعتمادی پیامد دیگری را بدنبال نخواهد داشت. به نظرم ایجاد وفاق و اتحاد و همدلی بهترین راه برای رسیدن به اهداف متعالی است.

 آقای دکتر بنظر جنابعالی نماینده از نظر قانونی چه شرح و وظایفی دارد و چقدر می تواند در رشد و توسعه کشور و شهر خود موثر باشد؟

نمایندگی منصبی است که از طریق انتخابات و رأی مردم فعلیت می‌یابد. براساس قانون، نمایندگی مقامی ملی است و نه محدود به حوزه انتخابیه‌. نمایندگان در قالب مجلس شورای اسلامی کار گروهی انجام می دهند نه فردی. همچنین نمایندگی یکی از معدود مسؤلیت های غیر قابل واگذاری و عزل است.

 

وظایف اصلی نمایندگان مجلس شورای اسلامی قانونگذاری و نظارت است.

1) قانونگذاری

مجلس شورای اسلامی در عموم مسایل در حدود مقرر در قانون اساسی، می تواند قانون وضع کند. مجلس حق تصویب رجوع به همه پرسی در مسایل بسیار مهم اقتصادی، سیاسی، اجتماعی و فرهنگی را دارد

2) نظارت

نظارت شامل  نظارت مجلس در تشکیل دولت شامل رأی اعتماد به وزرای پیشنهادی رئیس جمهور، نظارت عام نماینده شامل تذکر شفاهی (در نطق پیش از دستور) یا کتبی (به وزیر و یا رئیس جمهور)، سوال و نیز استیضاح رئیس جمهور، وزراء و هیئت وزیران، تحقیق و تفحص در کلیه امور کشور، رسیدگی به اتهام رئیس جمهور و معاونان او و وزیران، نیز نظارت های مالی مثل تصویب بودجه سالانه و نظارت مستقیم بر دیوان محاسبات کشور و غیره است.

بنابراین، جایگاه مجلس شورای اسلامی در دو بعد قانونگذاری و نظارت، بسیار رفیع است و عموم نمایندگان در برنامه‌ریزی و سیاست گذاری‌های کلان جامعه از قدرت لازم برخوردارند. احاطه بر مسایل کلان مملکتی، برخورداری از هوش، ذکاوت و درایت سیاسی، قوه تشخیص بالا، قدرت تجزیه و تحلیل مسایل، حوصله، توانایی و سواد جستجو،حقوقی سیاسی  اقتصادی .دست­یابی و مطالعه اطلاعات، به همراه مشاوران خوش فکر، با درایت و صاحب نظر، از ویژگی­ هایی است که انتظار می رود در یک نماینده مجلس در حد قابل قبول وجود داشته باشد. در صورتی که چند ویژگی مذکور در یک نماینده نباشد، تمرکز روی وظایف محوله کمرنگ شده و نمایندف از وظایف اصلی خود منحرف و چه بسا به اموری سطح پایین و دور از شأن والای نمایندگی سوق داده شود.

 نماینده حق دخالت مستقیم در عزل و انتصابات را ندارد

نماینده حق سفارش خودی ها و اهالی ستاد برای انتصابات ندارد مگر اینکه از وی استعلام کنند و ایشان فردی را نه بخاطر ستادی بودن بلکه بخاطر لایق بودن (چه بسا ستادی هم باشد) سفارش کند اما نباید تاکید کند یا تحمیل کند. نماینده خود را چه به حق و چه ناحق، در عزل و انتصابات شهری به صورت مستقیم و غیرمستقیم درگیر کند. شاید تصور و نیت برخی نمایندگان کمک به مجموعه برای برخورداری از مدیری شایسته و توانمند است، در حالی که به لحاظ محدودیت دایره دید و شناخت از افراد به ستاد و پیرامون، خود به خود انتصابات جناحی را دامن زده و همین نوع انتصاب دلیلی می شود که نماینده نتواند مدیر انتصابی را مورد بازخواست جدی قرار دهد. عملکرد منفی مدیر نیز به وجهه نماینده آسیب خواهد زد. اما در صورتی که در انتصابات شایسته سالاری و نظرات داخل مجموعه ای یا نهاد مافوق آن مدنظر باشد. بازخواست و نظارت از سوی نماینده با سهولت امکان پذیر شده و در برکناری ها و عزل های احتمالی هم ملاحظه ای در کار نخواهد بود. ضمن این که نماینده به این شکل قدرت خود را نیز به رخ کشیده و در اذهان عمومی نه به عنوان یک دخالتگر بلکه به عنوان یک نجاتگر تصویر خواهد شد.

  نماینده شفاعت کننده نیست

نماینده نباید به عنوان یک شفاعت کننده عمل کند که اگر به عنوان مثال درخواستی از شخصی توسط ارگانی اجابت نشد، در نقش یک پدر توصیه گر وارد عمل شده و به حل مشکل به صورت موردی بپردازد. به عبارت دیگر، نمایندگان نباید خود را در حد واسطه بین بانک ­ها، نهادها و ارگان ها و مردم تنزل دهند. بلکه در صورتی که آشفتگی و بی قانونی خاصی مشاهده شده و یا نیاز به خدمات خاصی از سوی یک نهاد به شهرواندان وجود دارد، با نظارت بر عملکرد مدیران به اصلاح فراگیر و نه موردی امور در حوزه مربوطه پرداخته و به این شکل به بهبود امور شهری و برطرف نمودن نیازهای عموم شهروندان کمک کنند. به عبارت دیگر نباید تنها مسیر اجابت درخواست های قانونی و غیرقانونی، نباید شفاعت نماینده باشد. با نهادینه شدن این مسیر، مسولین ارگان­ها و نهادها نیز نمی توانند مدیریت درستی بر مجموعه خود داشته و شهر می شود پر از مدیران کتف بسته ای که برای حفظ میز مدیریتی هر نوع بی قانونی را به جان می خرند.

در نهایت، در صورتی که نماینده ای بیش از حد در امور مربوط و نامربوط حوزه انتخابی خود را درگیر کند، تبعاً در انجام وظایف اصلی خود دچار انحراف خواهد شد و بلعکس اگر توجه، علاقه و احاطه به مسایل کشوری در وی کم باشد به سمت کارهای بومی و البته گاه سطح پایین روی خواهد آورد. بنابراین، درگیری نماینده با مسایل بومی نباید طوری باشد که اولاً انحراف از وظایف نمایندگی اتفاق بیافتد، ثانیاً باعث عدم تمرکز روی وظایف اصلی بشوذ ثالثاً به حرکت های پوپولیستی (عوام فریبانه) برای جلب آرای مردم برای دوره بعد تبدیل بشود و رابعاً در مدیریت شهری اختلال ایجاد کند. و این جاست که جایگاه نمایندگی افول میکند
  تمامی حقوق این سایت متعلق به دانشگاه آزاد اسلامی خوی است
آمارکل: 5842623
دیروز : 2132
امروز : 1185
آنلاین : 357