صفحه اصلی:اخبار
KhoyUniversityLogo
English            
  
           کــد خبر : 2856
1396/06/16 :تاریخ انتشار


دکتر ولایتی در نشست خبری تاکید کرد: ترویج فرهنگ ایرانی اسلامی مهمترین اولویت فرهنگی دانشگاه آزاد اسلامی است /دانشگاه آزاد اسلامی باید آرمان های مردم و انقلاب را نصب العین خود قرار دهد / تربیت تکنسین د

نشست خبری دکتر ولایتی رئیس هیات موسس و هیات امنای دانشگاه آزاد اسلامی صبح امروز با حضور گسترده اصحاب رسانه برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی، دکتر ولایتی در این نشست با تاکید بر اینکه دانشگاه آزاد اسلامی یکی از پدیده‌های انقلاب و بزرگترین دانشگاه حضوری جهان است، گفت: این دانشگاه خدمات زیادی به جامعه ارائه داده است. دانشگاه آزاد اسلامی نه خصوصی، نه دولتی و نه غیرانتفاعی است، بلکه متعلق به تمام مردم است.

وی با بیان اینکه پسوند اسلامی دانشگاه آزاد اسلامی بسیار مورد تاکید ما است، اظهار داشت: این دانشگاه با نظر امام خمینی (ره) تاسیس شد مرحوم آیت الله هاشمی رفسنجانی نیز نقش مهمی در تاسیس این دانشگاه داشت.مقام معظم رهبری هم بر جهت گیری درست و کیفیت دانشگاه تاکید دارند، این دانشگاه فراگیری بسیار زیادی داشته و هر نقطه از کشور که لازم بوده تاسیس شده تا به مردم خدمت رسانی کند.

جهت گیری های دانشگاه آزاد اسلامی در راستای مطلوب نظام و نظر مقام معظم رهبری خواهد بود

دکتر ولایتی افزود: تلاش مدیریت جدید دانشگاه بر این است که به ارتقای کیفی دانشگاه توجه ویژه ای شود و جهت گیری های دانشگاه در راستای مطلوب نظام و نظر مقام معظم رهبری باشد، باید کاری کرد کسانی که به دلیل مشکلات اقتصادی از ادامه تحصیل محروم بودند ولی استعداد لازم برای ورود به دانشگاه را دارند وارد دانشگاه شوند.

رئیس هیات موسس و هیات امنای دانشگاه آزاد اسلامی با تاکید بر اینکه نباید مشکل اقتصادی مانع تحصیل افراد شود، تصریح کرد: در دانشگاه آزاد اسلامی باید با برنامه ریزی تدبیری اندیشیده شود که متناسب با درجه محرومیت افراد در شهریه آنان تخفیف اعمال شود.

حمایت دانشگاه آزاد اسلامی از نخبگان

وی در ادامه با تاکید بر لزوم حمایت از نخبگان در کشور، گفت: یکی از آرمان‌های جمهوری اسلامی که جنبه عملی کمتری داشته است بحث نخبگان است.البته اخیرا معاونت علمی ریاست جمهوری اقداماتی انجام داده است ولی دانشگاه آزاد اسلامی عهده دار این اقدامات می‌شود، یعنی دانشگاه استعدادها را در رشته های مختلف بورسیه می‌کند.

وی با بیان اینکه جذب نخبگان مانع از فرار مغزها می شود ، اظهار داشت: غربی‌ها طراحی کردند که افراد نخبه کشورهای جهان سوم را جذب کنند و آن کشورها را از سرمایه تهی کنند. این مساله دارای ضررهای کوتاه مدت و بلند مدت است زیرا اگر کشوری از مجموعه ژنتیکی با استعداد تهی شود به ضرر جامعه خواهد بود نکته بعد اینکه اساتید آینده دانشگاه هم از همین نخبگان هستند به همین دلیل حمایت از نخبگان بسیار اهمیت پیدا می کند.

دانشگاه آزاد اسلامی باید آرمان های مردم و انقلاب را نصب العین خود قرار دهد

رئیس هیات موسس و هیات امنای دانشگاه آزاد اسلامی با تاکید بر اینکه نباید از مسایل فرهنگی دانشگاه غافل شد، گفت: انقلاب اسلامی یک انقلاب فرهنگی و عقیدتی است، حضور پرشور مردم در انتخابات به گونه ای است که گویا ابتدای انقلاب است و افزایش اقبال مردم را نشان می‌دهد بنابراین دانشگاه آزاد اسلامی هم که متعلق به نظام است باید آرمان های مردم و انقلاب را نصب العین خود قرار دهد به همین دلیل تاکید ما بر مسایل فرهنگی بسیار زیاد است.

دانشگاه آزاد اسلامی باید انتخاب اول داوطلبان ورود به دانشگاه شود

رئیس هیات موسس و هیات امنای دانشگاه آزاد اسلامی خاطرنشان کرد: امیدواریم به گونه ای عمل شود که انتخاب اول داوطلبان در کنکور سراسری، دانشگاه آزاد اسلامی باشد و این هدف هم دور از دسترس نیست، با آزادی دانشگاه آزاد اسلامی در استفاده از اساتید مجرب می توان گفت کمتر قوانین دیوان سالارانه و موانع بروکراتیک در این دانشگاه برای جذب اساتید وجود دارد ودر این راستا ما باید به جایی برسیم که استحقاق مردم ایران است.

وی افزود: ما کشوری هستیم که در تاسیس دانشگاه پیشتازیم ما ربع رشیدی و جندی شاپور را داشتیم و این کشور و جهان اسلام بیش از هزار سال پرچمدار علم و فرهنگ بوده است.

دکتر ولایتی در خصوص رشته محل های دانشگاه آزاد اسلامی گفت: بین دانشگاه آزاد اسلامی و وزارت علوم گفت‌وگوهای متعددی در خصوص رشته محل‌های این دانشگاه صورت گرفت و سرانجام تفاهم حاصل شد. تعداد رشته محل هایی که مورد نظر دانشگاه آزاد اسلامی بود به تایید وزارت علوم رسید.

وی در ادامه در خصوص معرفی اعضای هیات امنا و هیات موسس به شورایعالی انقلاب فرهنگی ، گفت: هنوز در این مورد شخصی معرفی نشده است ولی در آینده نزدیک برای ترمیم هیات امنا و هیات موسس اقدام می‌کنیم.

رئیس هیات موسس و هیات امنای دانشگاه آزاد اسلامی در خصوص صندلی های خالی دانشگاه خاطر نشان کرد: صندلی‌های خالی فقط مسأله دانشگاه آزاد اسلامی نیست بلکه مسأله کل آموزش عالی است و جزو افتخارات جمهوری اسلامی محسوب می‌شود که در سال‌های گذشته تمام دانشگاه‌ها اعم از دولتی، آزاد و غیرانتفاعی توسعه یافتند.راه چاره آن هم این است که برخی رشته‌هایی که مورد اقبال نیستند با رشته‌های مورد اقبال جایگزین شوند.

تربیت تکنسین در دستور کار دانشگاه آزاد اسلامی قرار می گیرد

وی افزود: در برخی رشته‌ها فارغ‌التحصیلان بازار کار ندارند ولی ما می‌خواهیم برخی رشته‌هایی را جایگزین کنیم که در آن رشته‌ها موضوعات فنی که در کارخانه‌ها و شرکت‌های صنعتی کاربرد دارد تعلیم داده می‌شود و تکنسین‌ها تربیت می‌شوند و به سمت رشته‌های کاردانی و کارشناسی مهارتی برویم، تغییر عنوان با موافقت وزارت علوم راه‌گشاست.

دانشگاه آزاد اسلامی جایی برای مسائل ضد انقلاب و ضد اسلام نیست

رییس هیات موسس و امنای دانشگاه آزاد اسلامی درخصوص اسلامی سازی دانشگاه ها گفت: از آنجایی که دانشگاه آزاد اسلامی دارای پسوند اسلامی است به همین خاطر آن را جای مسائل ضد انقلاب و ضد اسلامی نمی دانیم.

وی در خصوص اینکه مرز بین آزادی فکری و اسلامی سازی دانشگاه ها به چه صورت است، گفت: در اسلام مردم آزاد هستند که هر فکری را در جامعه اسلامی داشته باشند. بنابر این آزادی عقیده در اسلام تضمین شده است. بسیاری از دانشمندان فرهنگ و تمدن اسلامی ایران، غیر مسلمان بودند اما زیر پرچم اسلام و آزادی که اسلام برای دانش آموزی فراهم آورده بود رشد کردند.

دکتر ولایتی ادامه داد: اینکه یک نفر که عنوان استاد تربیون در اختیار داشته باشد و هرچه که به نظرش می رسد را بگوید بدون آنکه دانشجو فرصت یا جرات جواب دادن داشته باشد این کاملا ناعادلانه است.

دانشگاه آزاد اسلامی باید حرف اول را در حوزه علم و فرهنگ بزند

دکتر ولایتی در ادامه در خصوص افق کوتاه مدت و بلند مدت دانشگاه آزاد اسلامی، اظهار داشت: دانشگاه باید حرف اول را در علم و فرهنگ بزند، این هدف دست‌یافتنی است و در کوتاه‌مدت به دست می‌آید.

اولویت فرهنگی دانشگاه آزاد اسلامی ترویج فرهنگ ایرانی اسلامی است

دکتر ولایتی در ادامه در خصوص مهم ترین اولویت فرهنگی دانشگاه آزاد اسلامی، گفت: مهمترین اولویت فرهنگی این دانشگاه ترویج فرهنگ ایرانی اسلامی است.در این راستا دکتر ابراهیم کلانتری، معاون دانشجویی و فرهنگی دانشگاه کرسی نظریه‌پردازی برگزار خواهد کرد و وی با آیت‌الله رشاد رئیس هیأت حمایت از کرسی‌های نظریه‌پردازی هم قرارهایی برای همکاری های نزدیک تر گذاشته است.

دکتر ولایتی در خصوص موضوع حسابرسی دانشگاه آزاد اسلامی، گفت: برای شفافیت مالی در دانشگاه اولین اقدام درخواست از معتبرترین موسسات حسابرسی "مفیدراهبر" بود که خواهش کردیم بخش‌های مختلف را بررسی کند، تا انتهای بررسی نباید هیچ قضاوتی صورت گیرد. جاییکه امکانات مالی باشد ولی حسابرسی صورت نگیرد، اختلال ایجاد خواهد شد. بنای ما بر پیشگیری است و سعی می‌کنیم افراد درستکار را منصوب کنیم ولی تا زمانیکه حسابرسی نشده صحبت کردن درباره مسایل مالی دور از انصاف است، مردم هزینه می‌کنند و ما باید از این بیت المال حفاظت کنیم.

دکتر ولایتی در خصوص کیفیت آموزشی در دانشگاه آزاد اسلامی گفت: باید در تحصیلات تکمیلی به قدری دانشجو پذیرفته شود که ظرفیت وجود دارد، از سوی دیگر ارزیابی اساتید بستگی به تعداد پایان نامه و رساله هایی دارد که راهنمایی می کنند.

رئیس هیات موسس و هیات امنای دانشگاه آزاد اسلامی در خصوص غیبت های حجت الاسلام سید حسن خمینی در جلسات هیات موسس و امنای دانشگاه گفت: حجت الاسلام سید حسن خمینی هر زمان تشریف بیاورد عضو هیات موسس و امنای دانشگاه آزاد اسلامی است، حتما اشتغالاتی دارد که چند جلسه نیامده است.

وی در خصوص چرایی نام واحد نجف آباد دانشگاه آزاد اسلامی که به اسم شهید حججی نامگذاری شده بود به نام قبلی خود بازگشت ، گفت: نامه‌ای از خانواده شهید حججی به دست ما رسید که نجف‌آباد شهید زیاد دارد، نمی‌خواهیم در انحصار شهید حججی باشد، ما هم به درخواست آنها این کار را کردیم و یکی از مجموعه های واحد دانشگاهی نجف‌آباد به اسم ایشان نامگذاری می‌شود.

ایجاد رشته های کاربردی در دانشگاه آزاد اسلامی

دکتر ولایتی در خصوص تعیین تکلیف واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی، گفت: اگر دیدیم رشته ای در واحدهای دانشگاهی کاربرد ندارد باید رشته های کاربردی را جایگزین آن کنیم در هر صورت هیچ واحدی تعطیل نمی‌شود و نباید بشود.
  تمامی حقوق این سایت متعلق به دانشگاه آزاد اسلامی خوی است
آمارکل: 5228119
دیروز : 2570
امروز : 246
آنلاین : 129